Жов 02

Управлінням економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури райдержадміністрації організовано та спільно з управлінням освіти, молоді та спорту Дунаєвецької райдержадміністрації підготовлено виїзний науково-туристичний семінар на тему «Палацово- парковий ансамбль в Маліївцях – візитна картка  туристичної Дунаєвеччини», присвячений Всесвітньому дню туризму.

Семінар проведено 26 вересня 2014 р. в с.Маліївці Дунаєвецького району в приміщенні загально-освітньої школи І-ІІ ступенів безпосереньо за участю спеціалістів Комунальної установи районної ради «Районний методичний кабінет» та Станції юних туристів.

Учасників семінару гостинно  приймали директор Малієвецької школи Онищук Валентина Анатоліївна – вчитель вищої категорії, чудовий екскурсовод і просто ентузіаст у питаннях історії села. А також персонал школи.

В холі Малієвецької ЗОШ було організовано чудову виставку педагогічних та учнівських надбань з історії населених пунктів району, з якою учасники семінару змогли ознайомитися перед початком.

Головуючими та гостями семінару були: голова Дунаєвецької районної державної адміністрації Драпатий Віктор Васильович, заступник голови адміністрації Щербань Володимир Володимирович, голова села Маліївці Муха Анатолій Іванович, директор Підлісномукарівської ЗОШ І-ІІІ ст. Онищук Олександр Григорович, представник управління інфраструктури та туризму облдержадміністрації Нич Ірина Володимирівна, заступник директора з навчально-виховної роботи обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Боднарук Ірина Володимирівна.

В науково-офіційній частині взяли участь також вчителі, директори шкіл Дунаєвеччини, представники управлінь та відділів, робота яких пов’язана з історією та розвитком туризму в районі, підприємці та спонсори, небайдужі до цього напрямку діяльності, а також представники засобів масової інформації – районної газети «Дунаєвецький вісник», місцевої телерадіокомпанії «FNB».

Учасників семінару привітали голова районної державної адміністрації

Віктор Драпатий та голова села Маліївці Анатолій Муха, який на правах господаря представив соціально-економічний розвиток села за останній період.

«Маліївці – куточок раю на Поділлі» – так назвав туристичний нарис про Маліївці Хмельничанин Ігор Байдак в своїй книзі «Стежками рідного краю»; «Маліївці – брама до раю» – назвав фільм про Маліївці земляк Вячеслав Добровольський;  «Маліївці – неначе підручник з історії» –  висловився Онищук Олександр Григорович. Враховуючи те, що Маліївці названі дуже поетичними висловами істориків – вихідців з цих місць, та для першого ознайомлення з селом увазі присутніх було запропоновано переглянути аматорський короткометражний фільм «Маліївці – моє село».

Яскраві сторінки з історії розвитку с. Маліївці»  представив у своєму виступі Онищук Олександр Григорович – директор Підлісномукарівської ЗОШ І-ІІІ ст., колишній директор цієї школи, вчитель вищої категорії, історик, який започаткував краєзнавчий розвиток с. Маліївці, засновник шкільного краєзнавчого музею, член президії Дунаєвецької районної організації Національної спілки краєзнавців України, засновник історико –  культурної організації «Малієвецька спадщина». З окремими роботами Олександра Григоровича учасники могли познайомитися перед початком семінару в холі школи на виставці краєзнавчих розвідок педагогів та учнів, зокрема з брошурою «Поради краєзнавцю».

Про  «Роль  громадської  роботи в процесі  розвитку туризму в с. Маліївці. Досвід і перспективи» розповіла Донець Анастасія Леонідівна – випускниця Малієвецької ЗОШ, колишня учениця Онищука О.Г., а зараз турагент м. Камянець-Подільського та голова історико –  культурної організації «Малієвецька спадщина».

Тему використання краєзнавства в туристсько- екскурсійній  діяльності розкрила у своєму виступі Лабутенко Катерина Костянтинівна – методист Комунальної установи Дунаєвецької районної ради «Районний методичний кабінет», голова Дунаєвецької районної організації Національної спілки краєзнавців України і просто фанат своєї справи.

Теоретичну частину семінару завершено калейдоскопом наукових розвідок учнів Малієвецької ЗОШ І-ІІ ст. та Підлісно-Мукарівської ЗОШ І-ІІІ ст., який представляли учні Підлісно-Мукарівської ЗОШ І-ІІІ ст., патріоти своєї малої Батьківщини Сергій Онищук  та Ульяна Кузяк.

По закінченню семінару заступник директора з навчально-виховної роботи обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Ірина Боднарук висловила подяки краєзнавцям Малієвець та вручила грамоти сімейному історичному тандему Валентині та Олександру Онищукам.

А господарі приміщення – директор ЗОШ Валентина Анатоліївна та засновник шкільного краєзнавчого музею Олександр Григорович Онищуки запропонували учасникам семінару ознайомитися з історією  і  сучасністю Малієвець в  музеї  Малієвецької ЗОШ І-ІІ ст., який розташований на 2-му поверсі школи.

Але, напевно, найцікавішою частиною виїзного семінару стала театралізована екскурсія по історико – архітектурних  пам’ятках  палацово – паркового ансамблю родини Орловських, куди пізніше перемістилися всі учасники семінару.

Досить цікаву театралізовану екскурсію організували Онищук Валентина Анатоліївна та Олександр Григорович, яку представили 38 учнів Малієвецької ЗОШ І-ІІ ст. та Підлісно-Мукарівської ЗОШ І-ІІІ ст. Серед них брали участь 26 учнів молодших класів, навіть не зважаючи на дощ, який постійно моросив впродовж всієї екскурсії. Діти з цікавими особливостями перенесли учасників в епоху ХІХ століття, в часи проживання у палаці родини Орловських. Статую святого Онуфрія представив св’ященник (перевдягнений учень), учасники почули розповідь про святе джерело, навкруг язичницького капища дітки молодших класів у вишиванках водили хоровод та співали веснянку. А біля водоспаду, який спадає з 20-метрової висоти, навпроти грота, в середині якого можна загадувати бажання, відбулася зустріч з Устимом Кармелюком.

Кульмінацією семінару став майстер-клас з пішохідного туризму у виконанні команди станції юних туристів під керівництвом директора закладу Юрія Крупника та його заступника Ігоря Хитрука. Вони показали швидкісний спуск канатною дорогою з вершини біля водоспаду. Внизу на галявині біля водоспаду було розбито 2 туристичні палатки та професійно підготовлено справжні туристичні страви – юшку з голубами та узвар, якими пригостили всіх учасників екскурсії.

Кінцевою точкою екскурсії став палац Орловського, де на даний час розміщено обласний дитячий туберкульозний санаторій «Світанок». Головний лікар санаторію Ковальчук Світлана Михайлівна та її заступник Донець Любов Іванівна гостинно надали можливість учасникам семінару відвідати палац. На порозі приміщення палацу зустрів гостей архітектор та творець парку Д. Клігер. В ретельно відреставрованій танцювальній залі на гостей чекали сам «граф» і «гості», які кружляли у вальсі. Дивовижний вальс представили 4 пари учнів та викладачів Дунаєвецького Будинку творчості школяра. У спальні, де збереглася мармурова обробка стін і зараз розміщені класи санаторію, гостей зустріла «графиня», яка на завершення побажала всім присутнім здоров’я та запросила відвідати цей комплекс ще багато разів.

Театралізована екскурсія по історико – архітектурних  пам’ятках  палацово – паркового ансамблю родини Орловських, звичайно, не обійшлася без спонсорів – представників ГО «За конкретні справи» на чолі з Тетяною Ільєвою, яких було запрошено на семінар. Вони відмітили всіх учнів – учасників театралізованої екскурсії і після кожного представлення пам’ятки історії кожному учню подарували подарунки. З особливою дитячою цікавістю отримували подарунки учні молодших класів, в яких містилися фломастери та інші учнівські приналежності.

Організатори заходу в особі начальника управління економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури райдержадміністрації Тетяни Миколаївни Тиран дуже вдячні всім учасникам семінару за змістовні доповіді, також господарям села, школи та санаторію – за гостинний прийом, а учасникам  семінару – за те, що знайшли час щоб відвідати захід.

Особлива вдячність за організацію театралізованої екскурсії по історико – архітектурних  пам’ятках  палацово – паркового ансамблю родини Орловських Онищук Валентині Анатоліївні та майстер – класу з пішохідного туризму, забезпеченого директором станції юних туристів Юрієм Крупником та його заступником Ігорем Хитруком, а також ініціатору його проведення Лабутенко Катерині Костянтинівні.

Висловлюємо щиру подяку спонсорам виїзного науково-туристичного семінару: директору ПП «фірма «Нафтоінвест» Павлову Григорію Васильовичу, начальнику управління освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Поліщук Франі Петрівні, директору ТОВ «Верест» Магері Василю Вікторовичу, голові фермерського господарства «Граф Орловський» та патріоту с. Маліївці Заяцю Юрію Олексійовичу. І найбільшої подяки заслуговують представники районної громадської організації «За конкретні справи» під керівництвом Веліни Владиславівни Зяєць тому, що вони віддячили наймолодших учасників, яких не відлякав від участі навіть довготривалий дощ.

Надіємося, що учасники семінару були переповнені емоціями, а позитивна аура Малієвець захопила гостей заходу, запрошуючи їх побувати тут ще не один раз.

 

Управління економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури райдержадміністрації

автор: admin

Залиште свій коментар:

*